środa, 9 sierpnia 2017

Książki

Czwartek.
Ja już od paru godzinach jestem na nogach, a wy dopiero przecieracie oczy i budzicie się do życia. 

Środa minęła mi bardzo szybko i dopiero dzisiaj mogę coś napisać o książkach. Zanim po miesiącu nie dotarł nasz bagaż, mogłam czytać tylko to co miałam na kindlu. A miałam niewiele. Od ostatniego czytelniczego postu przeczytałam :

- "Niepokornych" Vincenta Severskiego. To już czwarta część opowieści o pracownikach agencji wywiadu. Konrad i Sara po udanej, ale nielegalnej akcji wywiezienia z Rosji rosyjskiego agenta, zostają odsunięci od pracy. Pomimo oskarżeń muszą przeprowadzić kolejną akcję, tym razem bez oficjalnego wsparcia. Czyta się świetnie. Minusem były długie przerwy pomiędzy czytaniem kolejnej części i niestety nie wszystko pamiętałam co działo się w poprzednich. Jest sporo odniesień, więc nieustannie pytałam męża, albo siedziałam w internecie, aby wejść dobrze w książkę. 

Okładka książki Niepokorni

-  "Dochodzenie 3" Dawid Hewson. Ponieważ duński serial "Forbrydelsen zachwycił mnie bardzo, to konfrontowałam go z książkami pod tym samym tytułem. Zresztą były pisane na podstawie scenariuszy seriali. Dobrze się czytało, bo miałam przed oczami aktorów. Serial oglądałam na tyle dawno, że mogłam ze spokojem czytać książkę.

Okładka książki Dochodzenie 3

Teraz czytam dwie książki. Dwie, bo jedną sobie podczytuję trochę każdego dnia. Delektuję się. A czym? Książką "Najlepiej w życiu ma twój .Listy" Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Dawkuję sobie spotkania z takimi osobowościami. Nie chcę zbyt szybko kończyć.

Okładka książki Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy

Drugą dopiero zaczęłam, więc niewiele mogę powiedzieć. Jest to "Posłaniec" Markusa Zusaka. Poprzednia 'Złodziejka książek" baaardzo mi się podobała, więc liczę że ta pozycja też mnie nie zawiedzie.

Okładka książki Posłaniec

Oprócz książek wykupiliśmy sobie prenumeratę Tygodnika Powszechnego. I teraz codziennie czytam sobie mądre teksty. Zwłaszcza Andrzeja Stasiuka. Uwielbiam go. Dla mnie jest poetą prozy. zwykłe, codzienne zdarzenia,wrażenia, czynności, spostrzeżenia potrafi opisać z niesamowitą obrazowością. Zresztą przeczytajcie:
"Od zachodu ciągnęły granatowe chmury pełne deszczu i gradu. Już się niby coś zieleniło, żółkło i pyliło. Jednak pejzaż był gąbczasty i ciężki od zimnej wody. Gdyby go przekroić, ciekłoby i ciekło. Musiało nadejść ciepłe, żeby zaczęło rosnąć. Drożdże temperatury i światła musiały dopiero wejść, rozpuścić się w tej jeszcze półżywej materii. Tak było dwa dni wcześniej, gdy snuliśmy się właściwie bez celu wzdłuż nieopanowanej rzeki z jej piaszczystymi łachami, martwymi odnogami, zastoiskami, czarnym błotem, bagiennym odorem i nieczynnymi jeszcze przeprawami promowymi. "  Jak ja bym chciała tak umieć pisać!14 komentarzy:

 1. Bogate lektury i przyjemnie spędzony czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przecież mogę Ci Posłańca opowiedzieć :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dana kiedy Ty masz na to czas?Praca, zwiedzanie, czytanie.. Zbyszek ma dobry pomysł hihi żeby Ci opowiedzieć "Posłańca". Ja też się do niego zbieram.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesiu, ja mam pół etatu. Trochę czasu więc mam. Nie za dużo, ale zawsze. Ja na razie przeczytałam trzy strony, więc nic o niej nie mogę powiedzieć. Jutro jedziemy na trzydniowe leniwe wakacje nad morze. Woda, piasek, leżak, parasol, książki, druty. I może coś poczytam. Choć nie jestem taka pewna. Może będę się zachwycać:)

   Usuń
 4. Ja też się nie mogłam oprzeć Szymborskiej/Filipowiczowi. Wraz z odejściem w niepamięć klasycznych praktyk epistolarnych strasznie zubożeliśmy... Doceniam i entuzjastycznie korzystam z możliwości nowych mediów, ale nie zastąpią rękopisu. I co nam zostanie po Stasiuku? No po Stasiuku może zostanie, bo to jeszcze inne pokolenie, ale po Masłowskiej?
  pozdrawiam
  natalia

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym tak jak Ty potrafić zmienić coś w moim osiadłym trybie życia, ale brak mi bodźca ...w postaci drugiej osoby.....
  Sensacja to nie mój gatunek, a jak już to w wydaniu Zielkego...takie łączenie gatunków.
  Natomiast "Listy" chętnie bym posiadła i przeczytała.
  O książki Markusa Zusaka muszę zapytać w bibliotece...kiedyś na LC młodzieniec ogromnie mnie namawiał n te pierwszą powieść, ale na razie nie udało mi się jej przeczytać.

  Moja pamieć nawet a wzrokowa mnie zawodzi, ale chyba nastapiła ZMIANA NA BLOGU, BO JAKOŚ NIE MOGŁAM SIE ODNALEŹĆ.
  Przesyłam pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aaaa, zmiana chyba polega na tym, że jestem teraz w Malezji i zauważyłam teraz zmianę w adresie.
   Ja kryminały czytam, kiedy nie mogę się skupić, kiedy dopadają mnie problemy. "Posłańca" na chwilę odłożyłam. Coś mi nie leżało. Czytam "Mam na imię Lucy" Elizabeth Strout. i czyta się świetnie:)

   Usuń
 6. Severski pasowałby do mojego służbowego księgozbioru, pomyślę o nim po urlopie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ty byś chciała pisać jak Stasiuk, ja jak Szymborska :D

  OdpowiedzUsuń
 8. I like your site and content. thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts. Thanks
  ผลบอล

  OdpowiedzUsuń